Blog
Dowiedz
się więcej
Co zrobić w razie stłuczki wynajętym samochodem? | Wyjaśniamy!
Kolizje drogowe to powszechne zdarzenia na naszych drogach. Są źródłem dużego stresu i straty czasu. Szczególnie kłopotliwy może wydawać się wypadek wypożyczonym samochodem, ponieważ ponosimy odpowiedzialność za czyjś pojazd. Co zrobić, gdy wynajętym autem zdarzy się stłuczka? Jak zgłosić stłuczkę wynajętym autem do wypożyczalni? Wszystkiego dowiesz się w niniejszym artykule, zapraszamy.
Co zrobić po stłuczce z wynajętym samochodem?
Gdy zdarzy się stłuczka wynajętym autem, ważne jest, żeby zachować spokój i działać zgodnie z procedurami. Istotna jest ocena sytuacji, czyli sprawdzenie, czy doszło do poważnych uszkodzeń samochodu, czy może jest to drobna stłuczka. Niezależnie od skali zdarzenia, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i postępowaniu zgodnie z zaleceniami firmy wynajmującej pojazd. Każda wypożyczalnia samochodów ma własne instrukcje dotyczące wypadków i stłuczek drogowych, z czym trzeba się zapoznać.
Jakie są obowiązki kierowcy po stłuczce wynajętym pojazdem?
Obowiązki kierowcy po stłuczce wynajętym autem to przede wszystkim zgłoszenie incydentu do wypożyczalni i na policję, zwłaszcza jeżeli problem jest poważniejszy. Jakie są kroki po stłuczce wynajętym samochodem? Procedura po wypadku wynajętym autem zazwyczaj nakazuje, aby:
- upewnić się, czy nie ma dalszego zagrożenia bezpieczeństwa,
- powiadomić odpowiednie służby, np. policję, pogotowie,
- udokumentować miejsce zdarzenie poprzez wykonanie zdjęć,
- skontaktować się z wypożyczalnią i powiadomić o incydencie,
- wypełnić formularz zgłoszenia szkody,
- czekać na auto zastępcze (jeżeli wypożyczalnia to zapewnia),
- przygotować się na ewentualne opłaty.
Jak zgłosić stłuczkę wynajętym samochodem?
Wynajem samochodu zawsze ma określone procedury związane z wypadkami. Niekiedy firma dostarcza pojazd zastępczy, co jest dużym udogodnieniem. Po zdarzeniu należy niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią. Trzeba to zrobić, nawet gdy stłuczka wydaje się niegroźna i nie ma znacznych uszkodzeń auta.
Telefonując do firmy, otrzymuje się dokładne instrukcje postępowania. W przypadku wariantu z pojazdem zastępczym niezwłocznie go otrzymamy. Szybki kontakt pomoże rozpocząć od razu procedury ubezpieczeniowe. Zgłoszenie sprawy na policję nie zawsze jest konieczne. Jednak należy to zrobić gdy:
- w zdarzeniu są poszkodowani,
- są trudności z ustaleniem sprawcy wypadku,
- sprawca wypadku nie przyznaje się do winy,
- sprawca uciekł z miejsca zdarzenia,
- mamy podejrzenia, że sprawca jest pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających,
- jest problem z ustaleniem danych osobowych,
- potrzebna jest obecność innych służb ratunkowych,
- mamy wątpliwości dotyczące polisy ubezpieczeniowej.
Jakie dokumenty są potrzebne po stłuczce z wynajętym autem?
Podczas zdarzenia drogowego bardzo ważna jest dokumentacja. Należy zrobić zdjęcia uszkodzeń, zarówno własnego auta, jak i innych zaangażowanych w zdarzenie pojazdów. Jeżeli jest to możliwe, warto zanotować też dane świadków. Do zgłoszenia szkody zazwyczaj potrzebna jest umowa najmu, dokumentacja zdjęciowa z miejsca zdarzenia oraz dane świadków (jeżeli są) oraz ewentualny raport policyjny.
Ubezpieczenie a stłuczka wynajętym pojazdem
Warunki ubezpieczenia auta ustalane są w trakcie zawierania umowy z wypożyczalnią. Zazwyczaj każdy pojazd ma obowiązkowe ubezpieczenie OC. Niekiedy samochody w wypożyczalniach mają też AC, co oznacza, że w przypadku zdarzenia z winy kierowcy wynajętego auta, szkody są rozliczane w ramach polisy AutoCasco.
W przypadku podstawowego ubezpieczenia ustalana jest odpowiedzialność za szkody. Uwzględnianych jest wiele różnych czynników. Jednym z nich jest ustalenie tzw. udziału własnego w szkodzie oraz odpowiedzialności finansowej. Podczas wynajmu wypożyczalnie oferują zazwyczaj też dodatkowe ubezpieczenie, które jeszcze lepiej zabezpiecza najemcę. Skorzystanie z tej opcji jest wskazane przy wynajmie luksusowych pojazdów.
Blog
Nasze oddziały
Sprawdź dostępne lokalizacje i wybierz najdogodniejszą dla siebie