Blog

Umowa najmu samochodu - z czego się składa? | Sprawdź!

Wynajem auta wymaga zawarcia stosownej umowy z wypożyczalnią. Jest to podstawowy dokument, który najemca musi podpisać przed wypożyczeniem samochodu. Umowa wypożyczalni reguluje stosunek współpracy z klientem i zawiera wszelkie obowiązki, nakazy i zakazy związane z użytkowaniem pojazdu. Co zawiera umowa wynajmu samochodu? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Umowa na wynajem auta – co warto wiedzieć?

Warunki wynajmu samochodu każda wypożyczalnia ustala według własnych zasad. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady obowiązujące w większości wypożyczalni. Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie wynajmu auta? Zgodnie z prawem umowa wynajmu samochodu zawiera kilka elementów.

Pierwszym są dane podmiotów zawierających umowę. Następnie musi pojawić się tzw. oświadczenie woli, którym jest przedmiot najmu i warunki, które mu towarzyszą. Ponadto każda umowa wynajmu musi zostać podpisana przez wynajmującego i przedstawiciela wypożyczalni. W umowie powinny znaleźć się wszelkie warunki wynajmu, data zawarcia umowy, wykaz przedmiotów, które są przekazywane (kluczyki, dowód rejestracyjny, akcesoria) i ogólne warunki użytkowania pojazdu.

Trzeba też wiedzieć, że zazwyczaj istnieje zabezpieczenie przy wynajmie auta w formie kaucji zwrotnej. A jak spisać umowę wynajmu auta? Umowa powinna być podpisana własnoręcznie przez wynajmującego i pracownika firmy wynajmującej. Egzemplarz umowy należy zabrać i przechowywać u siebie w czasie jej trwania.

Co jeszcze zawiera umowa wynajmu samochodu?

Umowa na wynajem pojazdu to dokument, który stanowi dowód w sprawie w przypadku wystąpienia sporów, reklamacji, czy w skierowania sprawy na drogę sądową. W umowie wynajmu samochodu muszą się znaleźć:

  • imiona i nazwiska,
  • numery PESEL,
  • adresy zamieszkania,
  • nazwy firmy, numer REGON i KRS w przypadku wynajmu przez osoby prawne,
  • okres wynajmu, miejsce odbioru, zwrotu itp.,
  • model i marka auta,
  • numer rejestracyjny, rok produkcji numer VIN pojazdu,
  • dodatkowe wyposażenie (np. fotelik dziecięcy, czy GPS),
  • informacje o ubezpieczeniu pojazdu.

Co sprawdzić w umowie wynajmu samochodu przed podpisaniem?

W umowie wynajmu wypożyczalnia samochodów określa odpowiedzialność najemcy auta, czyli zasady użytkowania pojazdu, obowiązki, zakazy itd. Za nieprzestrzeganie warunków grożą kary pieniężne potrącane zazwyczaj z kaucji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przed podpisaniem dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, załączonymi aneksami i regulaminem wypożyczalni. W umowie należy sprawdzić koszt wynajęcia pojazdu oraz sposób, w jaki będzie pobierana opłata. Trzeba też zapoznać się z informacją, jaka jest wysokość kaucji i za co można ją stracić.

Każdy punkt umowy wynajmu powinien być dokładnie przeczytany, przeanalizowany i zrozumiany przez wynajmującego. W umowie są zawarte wszystkie warunki wynajmu samochodu, określające zasady i odpowiedzialność. Jakie są zasady odpowiedzialności najemcy samochodu? Klient odpowiedzialny jest za stan pojazdu podczas użytkowania. Nie można dopuszczać do uszkodzeń auta, kolizji drogowych z winy najemcy, czy kradzieży auta. Podczas zawierania umowy należy zapoznać się też z zakresem ubezpieczenia samochodu.

Pozostałe warunki wynajmu samochodu w Polsce

Każda umowa zawiera tzw. OWU, czyli ogólne warunki użytkowania. Należy dowiedzieć się, jakie są obostrzenia w tym zakresie. Najemca musi wiedzieć, jaki jest termin i miejsce zwrotu auta, oraz co grozi za przekroczenie tego terminu. Trzeba też poznać politykę paliwową i kilometrową. Powinno się sprawdzić, czy jest obowiązek zwrotu z pełnym bakiem paliwa i czy istnieje limit kilometrów. Klient wypożyczalni powinien też sprawdzić, czy autem można wyjeżdżać za granicę i czy może je prowadzić inny kierowca. Trzeba też zapoznać się z restrykcjami w związku z uszkodzeniem pojazdu.

Blog

25-11-2024

Wynajem auta nakłada pewne obowiązki na najemcę. Za nie przestrzeganie warunków mogą grozić kary pieniężne. Gdy zbliża się termin zwrotu, wielu klientów zastanawia się, jak przebiega oddanie samoch...

25-11-2024

Wynajem auta wymaga zawarcia stosownej umowy z wypożyczalnią. Jest to podstawowy dokument, który najemca musi podpisać przed wypożyczeniem samochodu. Umowa wypożyczalni reguluje stosunek współpracy...

25-11-2024

Polskie i zagraniczne wypożyczalnie samochodów oferują swoje usługi także obcokrajowcom. Pozwala to na rodzinne wczasy, służbową podróż czy turystyczną wycieczkę z przyjaciółmi. Ważne jest jednak p...

25-11-2024

Wynajem samochodu zapewnia możliwość użytkowania dowolnego auta przez określony czas. Usługa daje dostęp do szerokiej bazy pojazdów, co pozwala na realizację prywatnych bądź służbowych zadań. O ile...

25-11-2024

Wynajem dużego samochodu jest dobrym pomysłem na realizację wielu rodzinnych, prywatnych i służbowych planów. Tym bardziej, że procedury wynajmu są szybkie i proste, a także bardzo przystępne cenow...

Czytaj więcej

Nasze oddziały

Sprawdź dostępne lokalizacje i wybierz najdogodniejszą dla siebie