Czym jest udział własny w szkodzie przy wynajmie samochodu?
Dokładne zapoznanie się z warunkami wynajmu auta to jeden z kluczowych obowiązków wynajmującego. Wypożyczalnie bowiem ustalają swoje własne reguły w zakresie ubezpieczenia i odpowiedzialności najemcy za ewentualne szkody. W przypadku kolizji drogowej brany jest pod uwagę tzw. udział własny w szkodzie, z czym należy zapoznać się przy zawieraniu umowy. Co to jest udział własny w szkodzie w wypożyczalni samochodów? Wszystkiego dowiesz się w niniejszym artykule.
Co to jest udział własny w wypożyczalni samochodów?
Udział własny w szkodzie jest to określona kwota, jaką należy pokryć z własnych środków za szkody, które powstały w wyniku wypadku, drobnej stłuczki albo uszkodzenia auta. Kwoty, jakie należy ponieść, każda wypożyczalnia samochodów określa w umowie wynajmu. Wypożyczalnie pojazdów bardzo często zabezpieczają się w ten sposób.
Dlatego przy zawieraniu umowy należy koniecznie sprawdzić, jakie obowiązują zasady udziału własnego w wynajmie auta. Istotne przy tym jest też ustalenie, jakie jest ubezpieczenie auta, czyli czy poza obowiązkowym OC jest też AC i jakie ewentualnie szkody pokrywa.
Jak działa udział własny w przypadku szkody w wynajętym samochodzie?
Szkoda może wynikać ze stłuczki i poważnego wypadku drogowego, ale nie tylko. Jest wiele innych sytuacji, w których samochód może zostać uszkodzony w mniejszym lub większym stopniu. O udziale własnym można mówić w sytuacji, gdy do szkody doszło z winy kierowcy, czyli wynajmującego auto.
Jakie są zasady dotyczące udziału własnego w wypożyczalniach? Indywidualna polityka wypożyczalni określa wszystkie zdarzenia oraz kwoty, jakie należy zapłacić na pokrycie szkód. Pełna odpowiedzialność kierowcy w tym zakresie określona jest w każdej umowie z wypożyczalnią. Pobranie opłat za szkody może nastąpić poprzez:
- blokadę środków na karcie kredytowej,
- pobranie środków z wpłaconej kaucji,
- całkowite wstrzymanie wypłaty kaucji,
- złożenie odpowiedniej kwoty w gotówce.
Kiedy obowiązuje udział własny w wypożyczalni?
Odpowiedzialność finansowa za uszkodzenia zależy od kilku czynników i jest pokłosiem sytuacji, kiedy naruszone zostały zasady korzystania z auta. Jak działa udział własny przy wynajmie auta? Istotny jest przy tym zakres ubezpieczenia i umowa z konkretną wypożyczalnią, a także po czyjej stronie leży wina za spowodowanie szkody. Jeśli kierowca wynajętego auta nie ponosi winy za wypadek drogowy, to koszty naprawy pokrywane są z polisy OC sprawcy.
Jeśli natomiast za winnego zdarzenia zostanie uznany kierowca wynajętego auta, wtedy to on ponosi odpowiedzialność. Pokrycie szkód wtedy zależne jest też od tego, czy auto miało dodatkowe ubezpieczenie AC oraz w jakim stopniu pokryje szkody. O udziale własnym można mówić, jeżeli kierujący:
- spowodował wypadek drogowy,
- spowodował drobną stłuczkę,
- uszkodził auto (zarysowania karoserii, uszkodzenia szyby, tapicerki itp.).
Jakie są koszty udziału własnego w szkodzie?
Koszty te zależą one od indywidualnych warunków umowy i tego, czy auto miało dodatkowe ubezpieczenie AC. Jeżeli samochód miał dodatkowo autocasco, wtedy koszty mogą być ustalane w odniesieniu do decyzji ubezpieczyciela. Zasadniczo, wysokość opłat na pokrycie szkód jest tym większa, im wyższej klasy pojazd został uszkodzony z winy wynajmującego.
Czy można zrezygnować z udziału własnego w wypożyczeniu
Zniesienie udziału własnego w szkodzie zapewnia brak odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia auta powstałe w wyniku kolizji i innych zdarzeń. Czy można zrezygnować z udziału własnego przy wynajmie samochodu? Niekiedy jest to możliwe po wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Jednak zazwyczaj wypożyczalnia samochodów nie zgadza się na zniesienie udziału własnego w ramach umowy na prośbę najemcy.
- Wynajem samochodów osobowych
- Wynajem SUV
- Wynajem busów osobowych
- Wynajem Vanów
- Wynajem aut dostawczych
- Wynajem aut elektrycznych
- Wynajem samochodów sportowych
- Wynajem aut luksusowych
- Toyota
- Volkswagen
- Ford
- Honda
- Chevrolet
- Nissan
- BMW
- Mercedes-Benz
- Audi
- Hyundai
- KIA
- Subaru
- Mazda
- Tesla
- Lexus
- Volvo
- Jeep
- Porsche
- Land Rover
- Jaguar
- Fiat
- Peugeot
- Renault
- Skoda
- Citroen
- Mitsubishi
- Alfa Romeo
- Mini
- Dodge
- Chrysler
- Maserati
- Ferrari
- Aston Martin
- Bentley
- Bugatti
- Rolls-Royce
- McLaren
- Lamborgini
- Suzuki
- Dacia
- Długoterminowy wynajem aut
- Krótkoterminowy wynajem samochodów
- Tani wynajem aut
- Wynajem auta na weekend
- Wynajem auta na dzień
- Wynajem auta na miesiąc
- Wynajem samochodu na lotnisku
- Wynajem samochodu bez kaucji
- Wynajem aut z pełnym ubezpieczeniem
Blog
Nasze oddziały
Sprawdź dostępne lokalizacje i wybierz najdogodniejszą dla siebie