Blog

Wynajem auta - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Wynajem samochodu jest prostym i wygodnym sposobem na czasowe użytkowanie dowolnego pojazdu. Z usług wypożyczalni chętnie korzystają osoby prywatne i firmy. Jakie obowiązują warunki wynajmu? O czym należy wiedzieć podczas użytkowania auta? Jeśli nie masz doświadczenia z wypożyczaniem pojazdów, to poznaj najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu.

Co warto wiedzieć przed wynajmem auta?

Najważniejszą sprawą jest przestrzeganie warunków umowy. Wypożyczalnia samochodów ma je zawsze określone pisemnie, z czym trzeba koniecznie zapoznać się podczas zawierania umowy. Warunki mogą dotyczyć takich kwestii jak polityka paliwowa, limity kilometrów, zwrot i odbiór auta itp. Wypożyczalnie umożliwiają wynajem krótko lub długoterminowy i udostępniają szeroką bazę pojazdów wielu klas do wyboru. Umożliwiają różne formy płatności, np. kartą kredytową lub debetową, przelew bankowy itp.

Jakie są najpopularniejsze pytania o wynajem samochodu?

Klienci przy wynajmie dopytują szereg kwestii dotyczących warunków wynajmu i samego użytkowania auta. Chcę np. wiedzieć, jakie są koszty wynajmu, czy mogą odebrać auto w wybranym miejscu (np. przy lotnisku) itp. Jakie pytania zadać przy wynajmie samochodu? Warto wstępnie zapytać o:

  • dostępność modeli samochodów,
  • koszty wynajmu i formę płatności,
  • dodatkowe wyposażenie do auta (jeśli potrzebujemy),
  • dodatkowe opcje (np. wynajęcie z kierowcą, odbiór przy lotnisku).

Najczęściej pojawiające się wątpliwości przy wynajmie samochodu

Oprócz podstawowych spraw należy upewnić się też w innych kwestiach, które mogą budzić wątpliwości. Wypożyczalnie określają pewne zasady i za nieprzestrzeganie ich są opłaty dodatkowe. Przy wynajmie trzeba więc zapytać:

  • czy jest limit kilometrów,
  • jaka jest polityka paliwowa,
  • czy można wyjeżdżać autem za granicę,
  • jakie jest ubezpieczenie auta,
  • czy auto może prowadzić drugi kierowca,
  • czy są ograniczenia wiekowe przy wynajmie.

Jakie są koszty wynajmu samochodu?

Pytanie o koszt wynajmu jest jednym z najczęściej zadawanych. Koszty zależą od danej wypożyczalni i   klasy wynajmowanego auta. Im wyższej klasy jest pojazd, tym koszt usługi jest większy. Na opłaty wpływa też czas, na jaki zawierana jest umowa. Przy wynajmie długookresowym dzienny koszt wynajmu jest niższy, co jest bardziej opłacalne. Trzeba też widzieć, że większość wypożyczalni wymaga też wpłacenia kaucji zwrotnej. Przy naruszeniu warunków umowy z kaucji potrącane są dopłaty karne.

Jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu samochodu?

Pytanie o dokumenty jest ważne, żeby przygotować się do zawarcia umowę. W przypadku braku niezbędnych dokumentów albo ich nieważności, wynajem nie będzie możliwy. Zazwyczaj potrzebne są następujące dokumenty:

  • umowa wynajmu,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy kierowcy,
  • wpis do CEIDG (jeżeli wynajem jest na firmę).

Czy mogę wynająć samochód, jeśli mam mniej niż 21 lat?

Minimalny wiek kierowcy może być warunkiem wynajmu, jednak nie we wszystkich wypożyczalniach. Jeżeli jest taki warunek, to znaczy, że wypożyczalnia zabezpiecza się w ten sposób przed młodymi, niedoświadczonymi kierowcami. W przypadku osób młodych mogą obowiązywać dodatkowe warunki, jak wpłata wyższej kaucji, dopłata za młodego kierowcę czy specjalne ubezpieczenie.

Jakie są zasady ubezpieczenia wynajętego auta?

Przy wynajmie trzeba także ustalić, jakie są zasady ubezpieczenia. Standardowo, każdy wynajmowany samochód ma OC. Zdarza się też, że niektóre auta mają też AC, ale nie jest to obowiązkowe. Jeżeli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie, należy zapytać o możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, zwłaszcza jeżeli wynajmujemy wysokiej klasy auto.

Blog

Czytaj więcej

Nasze oddziały

Sprawdź dostępne lokalizacje i wybierz najdogodniejszą dla siebie