Blog

Jak sprawdzić klasę samochodu i co ona oznacza? - odpowiadamy!

Klasa samochodu w największym skrócie określa jego gatunek. Wskazuje na wartość pojazdu, jego wymiary, a także pozwala na łatwy wybór auta, zgodny z potrzebami i preferencjami. Oficjalna, europejska klasyfikacja pojazdów dzieli je według szeregu kryteriów. Co to jest klasa samochodu? Jak sprawdzić, do jakiej klasy należy dany samochód? Wszystkiego dowiesz się w niniejszym artykule.

Jak zrozumieć klasyfikację samochodów?

Klasa samochodu świadczy o jego gatunku. Znając klasę danego modelu, możemy w przybliżeniu widzieć, jaka jest jego ogólna charakterystyka, przeznaczenie, wyposażenie itd. Sformalizowany podział samochodów na klasy pojawił się z inicjatywy Unii Europejskiej, a jego głównym celem jest ułatwienie konsumentom poruszania się po rynku motoryzacyjnym.

Klasa samochodu to informacja dla konsumenta, który decyduje się na zakup. Umożliwia wstępną selekcję pojazdów uwzględnianych podczas poszukiwania najlepszego auta. Segmentacja pojazdów pozwala wskazać nabywcy, jakiego wyposażenia, wymiarów, udogodnień, systemów bezpieczeństwa, czy budowy auta może się spodziewać. Jakie są różne klasy samochodów? Komisja Europejska wyróżnia następujące kategorie pojazdów:

  • klasa A: mini auta,
  • klasa B: małe auta,
  • klasa C: średnie auta,
  • klasa D: duże auta,
  • klasa E: auta luksusowe,
  • klasa F: auta luksusowe/prestiżowe,
  • klasa J: auta sportowo-terenowe,
  • klasa M: auta wielorakiego przeznaczenia,
  • klasa S: auta sportowe.

Jakie informacje zawiera klasa samochodu?

Europejska klasa pojazdów to kompleksowy system norm i regulacji. Dzięki klasyfikacji można stwierdzić, czy dany samochód sprawdzi się do jazdy miejskiej, sportowej, czy też będzie odpowiedni do poruszania się w bardziej wymagających warunkach.

Jak sprawdzić klasę samochodu? Najwięcej informacji udostępnianych jest na oficjalnych stronach internetowych producentów. Precyzyjne dane są też w katalogach samochodowych (online i drukowanych), a także na portalach i w porównywarkach motoryzacyjnych. Podstawowe informacje mogą być też zawarte w dokumentach rejestracyjnych auta. Obowiązujące standardy klasyfikacji dzielą samochody według takich kryteriów jak np.:

  • cena,
  • wymiary zewnętrzne pojazdu,
  • typ nadwozia,
  • ilość drzwi,
  • rozstaw osi,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj napędu,
  • wyposażenie i rozwiązania techniczne.

Różnice między klasami samochodów

Poszczególne klasy mają różne specyfikacje techniczne. Im niższa klasa, tym mniejsze wymiary auta oraz silnik i oczywiście niższa cena. Auta niskiej klasy są ekonomiczne i dobrze sprawdzają się do jazdy miejskiej. Mają jednak uboższe wyposażenie. Pojazdy średnich klas mają lepszy standard wyposażenia, większe wymiary i lepsze parametry jezdne. Są uważane za najbardziej uniwersalne.

Najlepszymi właściwościami pod każdym względem charakteryzują się pojazdy klasy luksusowej i prestiżowej. Istnieje też kategoria samochodów wielorakich, obejmujących np. duże, rodzinne auta. Wąską kategorią są modele sportowe i terenowe, przeznaczone i dopasowane do wymagających warunków i celów.

Co oznacza klasa samochodu w kontekście wynajmu?

Klasy samochodów ułatwiają ich skategoryzowanie i dopasowanie do potrzeb klientów wypożyczalni pojazdów. Jak klasa samochodu wpływa na wynajem i ubezpieczenie? Zasada w tym zakresie jest prosta. Im wyższej klasy auto wynajmujemy, tym większy jest koszt usługi.

W przypadku pojazdów wyższych klas obowiązują też dodatkowe warunki. Wypożyczalnia samochodów może wymagać wpłacenia dużo wyższej kaucji przy wynajmie dobrej klasy auta. Istnieją też wymagania wiekowe w tym zakresie. Niektórych pojazdów ze względów bezpieczeństwa nie wypożycza się młodym kierowcom. Przy wynajmie samochodów wyższych klas wymagany jest niekiedy wykup dodatkowego ubezpieczenia.

Blog

26-11-2024

Wynajem samochodu na długi okres to jedna popularniejszych usług w wypożyczalniach. Dzięki niej firma lub osoba prywatna może korzystać z auta przez określony czas bez kosztownej inwestycji w nowy ...

26-11-2024

Jeżeli mamy w planach wycieczkę, organizację firmowej bądź prywatnej imprezy, to krótkoterminowy wynajem samochodu z pewnością ułatwi te zadanie. Pomoże w tym też spory wybór modeli aut i dogodne w...

26-11-2024

Podróż w gronie przyjaciół, wyjazd firmowy, organizacja uroczystości rodzinnych czy remont mieszkania to jedne z tych okazji, kiedy wynajem dużego samochodu jest niezbędny. To świetna i wygodna opc...

26-11-2024

Podróż wynajętym autem jest wygodną alternatywą dla posiadania własnego samochodu, popularną opcją podczas podróży, delegacji i rodzinnych wczasów. Wsiadając za kierownicę wypożyczonego auta, kiero...

26-11-2024

Zimowa jazda wynajętym autem nie zawsze jest prosta i spokojna. Jesienno-zimowe warunki na drodze raczej nie sprzyjają beztroskiej podróży. Marznący deszcz, opady śniegu, gruba warstwa lodu na jezd...

Czytaj więcej

Nasze oddziały

Sprawdź dostępne lokalizacje i wybierz najdogodniejszą dla siebie