Blog

Jak zostać kierowcą taxi? - centrum-rezerwacji

Kierowca taksówki to idealny zawód dla osób, które czerpią przyjemność z jazdy samochodem oraz kontaktu z ludźmi. Jakie jednak trzeba spełnić wymagania, żeby założyć spółkę taksówkarską? Czy wymogi będą inne, jeśli chcemy zostać kierowcą na etat, bądź kierowcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą? Jakie licencje trzeba posiadać? Dziś odpowiemy na wszystkie te pytania.

Taksówkarz-przedsiębiorca – jakie wymagania należy spełnić?

Zgodnie z wymaganiami, które wskazuje ustawa z dn. 6 września 2001 roku o transporcie drogowym, aby zostać taksówkarzem-przedsiębiorcą bądź taksówkarzem-członkiem spółki, musimy spełnić szereg warunków. Jakich konkretnie?

  • Wiek minimalny – wbrew pozorom, w takiej sytuacji nie wystarczy skończenie 18 lat. Zgodnie ze wspomnianą ustawą o zostaniu taksówkarzem-przedsiębiorcą mogą myśleć osoby, które 21 rok życia mają już za sobą.
  • Prawo jazdy – każdy pretendujący na stanowiska członka lub właściciela spółki taksówkarskiej mieć aktualne prawo jazdy kategorii B.
  • Odpowiednie dokumenty – niezbędne jest też posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego dotyczące braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Wymagany będzie również dokument potwierdzający ukończenie szkolenia z zakresu transportu drogowego bądź pismo potwierdzające pracę jako kierowca przez minimalnie 5 lat.
  • Tytuł prawny – wymóg ten dotyczy posiadania tytułu prawnego, który określa dysponowanie pojazdem, którym będą przewożeni pasażerowie. W praktyce oznacza to, że należy być właścicielem, współwłaścicielem bądź leasingobiorcą pojazdu.
  • Brak wyroku – wymóg zgodnie z którym, nie można być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, obyczajowości, wolności seksualnej, bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów, a także przeciwko środowisku.

Kierowca taksówki na etacie lub jednoosobowej działalności gospodarczej

Wymagania ulegają zmianom, jeśli chcemy być taksówkarzem, który pracuje „u kogoś” lub prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji musimy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać prawo jazdy kat. B. To jednak nie koniec. Nie możemy posiadać zakazu wykonywania zawodu kierowcy, a także nie powinniśmy mieć przeciwwskazań zdrowotnych oraz psychologicznych do wykonywania zawodu kierowcy. Dodatkowo nie możemy być skazani za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, życiu, mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz wiarygodności dokumentów.

Dodatkowo pracodawca może również wymagać od przyszłego pracownika ukończenia szkolenia z zakresu transportu drogowego, który umożliwi poznanie uprawnień policji i inspekcji transportu drogowego, przepisów ustawy o ruchu drogowym, a także prawie przewozowym, przepisów prawa miejscowego, prawa pracy oraz przepisy metrologiczne dotyczące taksometrów.

Wymagane licencje

Zawód taksówkarza wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Mowa o licencji, którą można uzyskać na:

  • przewozy osób w obrębie jednej gminy
  • przewozy osób na obszarze sąsiadujących gmin
  • przewozy osób na terenie Warszawy.

W celu uzyskania licencji musimy odbyć szkolenie z zakresu transportu drogowego taksówką lub móc pochwalić się przynajmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy jako kierowca. Nieoceniona będzie również znajomość topografii regionu, w obrębie którego chcemy pracować.

Blog

26-11-2024

Wynajem samochodu na długi okres to jedna popularniejszych usług w wypożyczalniach. Dzięki niej firma lub osoba prywatna może korzystać z auta przez określony czas bez kosztownej inwestycji w nowy ...

26-11-2024

Jeżeli mamy w planach wycieczkę, organizację firmowej bądź prywatnej imprezy, to krótkoterminowy wynajem samochodu z pewnością ułatwi te zadanie. Pomoże w tym też spory wybór modeli aut i dogodne w...

26-11-2024

Podróż w gronie przyjaciół, wyjazd firmowy, organizacja uroczystości rodzinnych czy remont mieszkania to jedne z tych okazji, kiedy wynajem dużego samochodu jest niezbędny. To świetna i wygodna opc...

26-11-2024

Podróż wynajętym autem jest wygodną alternatywą dla posiadania własnego samochodu, popularną opcją podczas podróży, delegacji i rodzinnych wczasów. Wsiadając za kierownicę wypożyczonego auta, kiero...

26-11-2024

Zimowa jazda wynajętym autem nie zawsze jest prosta i spokojna. Jesienno-zimowe warunki na drodze raczej nie sprzyjają beztroskiej podróży. Marznący deszcz, opady śniegu, gruba warstwa lodu na jezd...

Czytaj więcej

Nasze oddziały

Sprawdź dostępne lokalizacje i wybierz najdogodniejszą dla siebie